selaa koulutuksia
Lyhytkurssi

Kinestetiikka (2 osp) 24.3. - 21.4.2026

järjestämispaikkakunta
Äänekoski
opiskelun ajankohta
24.3.2026 - 21.4.2026
Viimeinen ilmoittautumispäivä
21.4.2026

Kuvaus

Kinestetiikka (2 osp)

Hyödynnä asiakkaan voimavaroja ja säästä itseäsi. Kinestetiikalla tarkoitetaan toimintamallia, jonka avulla terveyden- ja sosiaalihuollon ammattilaiset ja omaishoitajat voivat edistää tuen tarpeessa olevan henkilön omien voimavarojen ylläpitämistä ja edistämistä. Kinestetiikan avulla tuetaan myös ammattilaisen omaa tuki- ja liikuntaelimistöä. Ryhmäkoko max 15 hlöä. Koulutus on maksuton.


Kinestetiikan koulutus järjestetään keväällä 2026 seuraavasti:

• 1. kerta: ti 24.3.-ke 25.3. klo 8.30–15.30

• 2. kerta: ma 20.4.-ti 21.4. klo 8.30–15.30


Koulutuksessa on kahvitauot aamu- ja iltapäivällä sekä lounastauko. Ruokailu ja iltapäiväkahvin osto onnistuu Poken ruokalassa. Poke tarjoaa aamukahvit.


Paikka: Hoitotyön luokka, 1 krs, aulasta vasemmalle, Poken Opinahjon kampus, Opinahjontie 1, 44120 Äänekoski


Kouluttaja: Kinestetiikkakouluttaja Sanna Jääskeläinen

Koulutus on osa Palveluja kotiin -koulutuskokonaisuutta. Koulutus on Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskuksen (Jotpa) rahoittama. Palvelukeskus edistää työikäisten osaamisen kehittämistä ja osaavan työvoiman saatavuutta. Palvelukeskuksen toimintaa ohjaavat opetus- ja kulttuuriministeriö sekä työ- ja elinkeinoministeriö.

ilmoittaudu koulutukseen

Lisätietoa koulutuksesta