selaa koulutuksia
Ajankohtaista

Valmistuneet 2024

Valmistuneet opiskelijat 1.1.-31.5.2024

Meiltä valmistui jälleen iso joukko alansa uusia osaajia! Julkaisemme luvan antaneiden nimet yksiköittäin.

Paljon onnea kaikille tutkinnon suorittaneille!

LAUKAA

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Kotilainen Tapio, Jyväskylä

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, ympäristönhoitaja

Argillander Jonna, Äänekoski, Kesänen Kirsi, Muurame, Särkiniemi Liisa, Pori, Tarvainen Niina, Laukaa, Virtanen Hanna, Laukaa

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Ahokas Oona, Laukaa, Kauppinen Tommi, Konnevesi, Leppänen Arttu, Uurainen, Matilainen Eevi, Rautalampi, Musabimana Sam-Guy, Jyväskylä, Piilonen Roope, Laukaa, Rautiainen, Noora, Jyväskylä, Saarnio, Tommi, Laukaa

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Hovilainen Emma, Laukaa, Pasanen Maija, Laukaa
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja
Hietamies Hannes, Laukaa, Immonen Otto-Pekka, Laukaa, Kauppila Uuno, Laukaa, Lehtonen Elmo, Jyväskylä, Mäkinen Arttu, Laukaa, Popp Richard, Laukaa

SAARIJÄRVI

Ajoneuvoalan perustutkinto, hyötyajoneuvomekaanikko

Heiskanen Tino, Saarijärvi

Eläintenhoidon ammattitutkinto, klinikkaeläinhoitaja

Mörä Viivi, Laukaa, Telkkälä Saana, Jyväskylä

Eläintenhoidon ammattitutkinto, koirahieroja

Kalliolahti Taru, Jyväskylä, Pajula Sara, Alajärvi

Eläintenhoidon ammattitutkinto, trimmaaja 

Halmesaari Jaana, Karstula, Heikkilä Merja, Pihtipudas, Honkonen Minna, Äänekoski, Patana Riikka, Halsua

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Järvi Noora, Saarijärvi, Rankinen Henna, Karstula

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luonto-ohjaaja

Kivimäki Minna, Toivakka

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, ympäristönhoitaja

Hyvönen Anniina, Jyväskylä

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja

Hautala Ella, Jyväskylä, Jokinen Jenina, Saarijärvi, Kankainen Eevi, Äänekoski, Lepistö Pinja, Jyväskylä, Lestinen Tinja, Jyväskylä, Manninen Tanja, Petäjävesi, Nurminen Susanna, Jämsä, Orava Tiia, Pihtipudas, Periviita Inka, Keuruu, Pääkkö Petri, Saarijärvi,
Räihä Isla, Jyväskylä, Suokas Saana, Jyväskylä, Valtonen Sanni, Jyväskylä, Varis Venla, Äänekoski

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä ja eläintenhoitaja

Mäki-Välkkilä Martta, Muurame

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä

Halonen Niile, Vesanto, Hänninen Inna, Vesanto, Jokinen Aleksi, Pomarkku, Kauppinen Aatu, Uurainen, Manninen Otto, Petäjävesi, Olander Amanda, Karstula, Paananen Masi, Pihtipudas, Pellonpää Verneri, Saarijärvi

Metsäalan perustutkinto, metsäenergian tuottaja

Huovinen Antti-Samuli, Äänekoski (kaksoistutkinto), Kalliokoski Aleksi, Jyväskylä, Kärki Juho, Saarijärvi (kaksoistutkinto), Laaja Erkko, Keuruu, Lehtomäki Joona, Saarijärvi, Leppämäki Viljami, Saarijärvi, Mörsky Juho, Uurainen, Mäkelä Juho, Kyyjärvi, Pasanen Ukko, Saarijärvi, Pietarila Tuomas, Jyväskylä,

Rautjoki Oskari, Saarijärvi, Rossi Otto, Konnevesi, Terho Elias, Multia, Toivonen Tuomas, Pihtipudas

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja

Mikkonen Juho, Saarijärvi (kaksoistutkinto)

Metsäalan ammattitutkinto, metsätalousyrittäjä

Nieminen Heidi, Keuruu, Paananen Vesa, Saarijärvi, Saloranta Tuija, Petäjävesi, Tuomi Marjo, Karstula

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Kumpulainen Arto, Uurainen, Lahti Laura-Maria, Äänekoski, Paananen Pekka, Äänekoski, Porttila Jari, Äänekoski

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Kinnunen Atso, Viitasaari, Kuitunen Juho, Saarijärvi, Kuusela Jere, Saarijärvi, Kuusela Konsta, Saarijärvi, Lehtonen Jarmo, Saarijärvi, Rinne Aleksi, Saarijärvi, Saarela Jaakko, Saarijärvi, Turtinen Joe, Jyväskylä

VIITASAARI

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Jokinen Roope, Karstula, Kainulainen Urho, Kivijärvi, Karjalainen Tuomas, Karstula, Pekkarinen Joona, Kivijärvi

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Rautiainen Jonni, Karstula, Siidorow Nuutti, Viitasaari

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

De Goes Souza Proenca Benjamin, Keitele, Jämsén Jussi, Pihtipudas, Kauppinen Niko, Kannonkoski, Kekki Esa, Saarijärvi, Kyyrä Elias, Viitasaari, Markkula Annukka, Saarijärvi, Paatelainen Miko, Viitasaari, Puranen Emmi, Viitasaari, Saaranen Ilkka, Viitasaari, Tiitinen Toni, Pihtipudas,

Viertamo Arttu, Kyyjärvi, Villman Arttu, Kannonkoski

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Hakkarainen Jami, Viitasaari, Heimonen Otto, Viitasaari, Kunnela Elina, Viitasaari

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Pennanen Anni, Viitasaari, Sahlberg Marika, Vesanto, Viinikainen Sunan, Kivijärvi, Wilhelms Reeta, Viitasaari

ÄÄNEKOSKI OPINAHJO

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, lastenohjaaja

Flemming Noora, Pihtipudas, Laakkonen Siiri, Äänekoski, Palm Nea, Vesanto, Pynnönen Minttu, Äänekoski, Siekkinen Tiia, Äänekoski, Sällinen Lumi, Äänekoski

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, nuoriso- ja yhteisöohjaaja

Hassinen Touko, Jyväskylä, Heinonen Päivi, Karstula, Hämäläinen Mika, Äänekoski, Kalenius Jani, Äänekoski, Kuitunen Olivia, Jyväskylä, Minkkinen Iida, Jyväskylä, Patronen Kati, Äänekoski, Pääkkönen Selina, Jyväskylä, Savela Annina, Saarijärvi, Tikander Oiva, Äänekoski

Liiketoiminnan ammattitutkinto, myynnin- ja markkinointiviestinnän osaamisala

Leppänen Noora, Kannonkoski, Reiman Charlotta, Saarijärvi

Liiketoiminnan ammattitutkinto, taloushallinnon osaamisala
Pulkkanen Hanna, Äänekoski

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Eerola Marjo, Laukaa, Kemppainen Ada, Äänekoski, Kemppainen Niina, Äänekoski, Keskinen Ville, Saarijärvi, Korhonen Emmi, Konnevesi, Laine Janni, Äänekoski, Lehmonen Anu-Sofia, Karstula, Lindberg Venla, Helsinki, Manner Mirjam, Jyväskylä, Nieminen Aada, Äänekoski,

Svan Hanna, Saarijärvi, Toivonen Anne, Konnevesi, Vuori Anni, Saarijärvi

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Huikari Tia, Äänekoski, Ilottu Päivi, Laukaa, Majala Marjut, Äänekoski, Minkkinen Eevastiina, Saarijärvi, Pohjonen Marjo, Karstula, Rahm Henri, Äänekoski, Salminen Reeta, Jyväskylä, Supperi Jenni, Laukaa, Turpeinen Minna, Äänekoski, Vilhunen Janne, Laukaa

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Haarala Emma, Äänekoski, Henttinen Ainu, Saarijärvi, Holm Lottaliina, Viitasaari, Hytönen Dorilene, Äänekoski, Häkkinen Marika, Äänekoski, Hälikkä Nitta, Äänekoski, Jauhiainen Tessa, Viitasaari, Kaipio Milla, Äänekoski, Kannasoja Maria, Viitasaari, Karttunen Mira, Viitasaari,

Kauppinen Pirkko, Viitasaari, Kekki Iida, Äänekoski, Kelonen Jenni, Äänekoski, Keto Susanna, Saarijärvi, Kinnunen Roosa-Maria, Viitasaari, Korkeamäki Jenna, Viitasaari, Koskinen Juuso, Äänekoski, Kunelius Jon-Erik, Viitasaari, Kuukkanen Essi, Laukaa, Käkelä Jasmin, Äänekoski,

Laaksomaa Joni, Viitasaari, Leino Vilhelmiina, Jyväskylä, Liimatainen Iida, Laukaa, Liimatainen Taina, Konnevesi, Lindholm Jutta, Kinnula, Linnakoski Salla, Viitasaari, Lohtaja Kaisa, Äänekoski, Lähteenmäki Pinja, Uurainen, Myyrä Maarit, Saarijärvi, Oksanen Tatiana, Äänekoski,

Ollikainen Mari, Laukaa, Parkkonen Hanna, Äänekoski, Pasanen Heidi, Äänekoski, Pashkova Tatiana, Äänekoski, Perälä Petri, Viitasaari, Piispanen Janika, Kinnula, Pokela Annika, Uurainen, Puranen Irmeli, Pihtipudas, Puttonen Siiri, Jyväskylä, Rahkonen Saana, Saarijärvi,

Rossi Eija, Viitasaari, Siekkinen Janne, Jyväskylä, Sulku Miska, Saarijärvi, Tapper-Räty Heidi, Uurainen, Thirakaranyaphat Charawi, Pihtipudas, Tuhkanen Päivi, Viitasaari, Vehviläinen Ida, Saarijärvi, Vesiaho Julia, Saarijärvi, Wennström Janica, Äänekoski, Zalit Maria, Laukaa

Yrittäjyyden ammattitutkinto

Hintsala Tatjaana, Äänekoski, Hämäläinen Aino, Kannonkoski, Koskinen Satu, Karstula, Paananen Timo, Jyväskylä

ÄÄNEKOSKI PIILOLA

Ajoneuvoalan perustutkinto, automekaanikko

Jämsén Lauri , Pihtipudas

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Ilves Joel, Äänekoski, Kauppinen Aksu, Äänekoski, Nieminen Oskari, Äänekoski, Niskanen Konsta, Viitasaari, Paananen Aatu, Saarijärvi, Rautiainen Kimi, Äänekoski, Sormunen Ville, Äänekoski

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja, parturi

Kautto Judith, Äänekoski, Koivula Piitu, Muurame, Lumela Pinja, Jyväskylä, Oksanen Nelli, Äänekoski, Orbinski Annukka, Laukaa, Siikki Jonna, Jyväskylä, Tolvanen Inkalea, Jyväskylä, Tourunen Sari, Jyväskylä

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneasentaja

Hiekkala Tino, Äänekoski, Honkonen Santeri, Äänekoski, Kauppinen Vertti, Konnevesi, Kinnunen Petrus, Laukaa, Kymäläinen Elmeri, Äänekoski, Liekkinen Arttu, Laukaa, Liimatainen Ukko, Konnevesi, Mujunen Miro, Äänekoski, Nieminen Ville, Vesanto, Närhi Jimi, Äänekoski, Ojanen Kalle, Äänekoski, Salonen Vertti, Konnevesi

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Lähteenmäki Tanja, Saarijärvi

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Kinnunen Atro, Laukaa

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Heinänen Leo-Matti, Äänekoski, Honkonen Kristian, Äänekoski, Huttunen Miika, Äänekoski, Kotilainen Oskari, Uurainen, Laakkonen Immo, Keuruu, Lahnamaa Juuso, Saarijärvi, Monthan Ukko, Äänekoski, Mutanen Oskari, Uurainen, Raassina Jere, Äänekoski, Santala Eeli, Äänekoski,

Suopellonmäki Matias, Äänekoski, Sääksniemi Miska, Keuruu, Toikkanen Aaro, Konnevesi, Vakoniemi Renny, Sumiainen, Väisänen Eeli, Äänekoski

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja

Kananen Samu, Viitasaari, Kaski Hannele, Uurainen, Nurmiranta Aada, Jyväskylä, Pasanen Jaakko, Pihtipudas, Pekkala Jori, Äänekoski, Rautiainen Kimi, Viitasaari, Uski Eetu, Äänekoski, Voudinmäki Marja, Äänekoski

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja

Ainesmaa Duangduean, Äänekoski, Lamminen Anne, Karstula, Tolppanen Elisa, Äänekoski

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja

Apponen Kirsi, Äänekoski, Konttinen Jesse, Saarijärvi, Mi Reh, Jyväskylä, Paananen Jutta, Viitasaari, Pasanen Nella, Äänekoski
Välipakka Heli, Viitasaari

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto

Rämänen Suvi, Karstula, Skantz Krista, Pihtipudas

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Kinnunen Saana, Jyväskylä, Mäkinen Sanni, Äänekoski, Salonen Janica, Äänekoski

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Finni Reija, Äänekoski, Karttunen Sandra, Äänekoski, Leppänen Teemu, Äänekoski

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Heinäaho Roni, Konnevesi

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja

Autioniemi Niklas, Äänekoski, Fredriksson Tomas, Äänekoski, Gröhn Joonatan, Äänekoski, Hiiri Erkki, Äänekoski, Huuskonen Juha, Jyväskylä, Kaijalainen Arvo, Äänekoski, Kallioinen Krista, Laukaa, Laitila Marius, Äänekoski, Leppänen Nico, Äänekoski, Marttinen Miska, Pihtipudas,

Nikki Petrus, Kannonkoski, Paananen Marko, Pihtipudas, Pasanen Mikko, Äänekoski, Pihlainen Heikki, Uurainen, Raatikainen Jesse, Äänekoski, Sikstus Sonja, Äänekoski, Sorsa Heikki, Karstula, Varala Roni, Uurainen, Virtanen Matias, Äänekoski

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Hakonen Jussi, Äänekoski, Karttunen Jeremias, Uurainen, Kinnunen Aaro, Äänekoski, Lamberg Tommi, Äänekoski, Lax Mikko, Äänekoski, Lehtonen Jaakko, Jyväskylä, Tallerma Jüri, Äänekoski

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, It-tukihenkilö

Blomberg Niklas, Saarijärvi, Kalliokoski Vili, Saarijärvi, Klasila Johannes, Konnevesi, Lilja Arttu, Jyväskylä, Linna Nikolas, Äänekoski (kaksoistutkinto), Myllyvirta Viljami, Äänekoski, Penttinen Aatu, Äänekoski

 

Stipendejä Poken opiskelijoille ovat myöntäneet:

Chaine des Rotisseurs Jyväskylä ry
Einari Koskisen opintorahasto
Einari Vidgrenin säätiö
JHL, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto
Keski-Suomen Koneyrittäjät
Keski-Suomen maataloussäätiö
Keski-Suomen Maitotilayhdistys ry
Kinnunen Oy
Konneveden kunta
KVVY-tutkimus
LC-Suolahti; Lions Club Suolahti
LC-Karoliina
LC-Viitasaari
LC-Äänekoski ja Kotakennäs
Maarla Oy
Markkamäki Ry
Metsä Group
Metsämiesten säätiö
Metsä-Multia
Miraculos Oy
Paavon Pojat – säätiö
PAM Ääne-saari-alueen osasto 072
Pihtiputaan Rotaryklubi ry
Ruotinkylän kyläyhdistys Ry
SAK:n Ääneseudun paikallisjärjestö
Suolahden Martat
Super, Äänekosken seudun ammattiosasto 420
Talonrakennusteollisuuden Sisä-Suomen Piiri ry
TEHY
Teknologiateollisuus – Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö
Toveriliitto
Viitasaaren kaupunki
Viitasaaren Rotaryklubi ry
Viitasaaren Yrittäjät ry
Vähittäiskaupan ammattikasvatussäätiö
Äänekosken sotaveteraanit