selaa koulutuksia
WindSoLab

WindSoLab-hanke esittäytyi Brysselissä

Poke pääsi esittelemään WindSoLab-hanketta EU:n JTP (Just Transition Platform) -konferenssiin Brysseliin 20.-23.10.2025. Tapahtuma oli EU:n oikeudenmukaisen siirtymän päätapahtuma, jossa keskusteltiin JTF-rahoituksen toteutumisesta eri puolilla Eurooppaa.

Poken WindSoLab-hanke oli ainoa JTF-hanke Suomesta, joka kutsuttiin Brysseliin. Matkaan lähtivät WindSoLabin projektikoordinaattori Niklas Kupari ja Poken teknologisen koulutuksen koordinaattori Katja Huttunen.

Seuraavassa Niklaksen ja Katjan matkaraportti Brysselistä:

EU-komission alue- ja kaupunkipolitiikan ohjelmajohtaja Pekka Jounila tutustui Bryseelissä WindSoLab-hankkeeseen, jota hänelle esittelivät Katja Huttunen ja Niklas Kupari.

Tiistai

Konferenssi pidettiin vanhassa linnassa nimeltä Château de Drogenbos. Etukäteen kysyttiin tapahtuman pukukoodia ja se oli business casual. Puimme ylle siis WindSoLabin kauluspaidat.

Tapahtuma alkoi kahvittelulla ja samalla me esittelimme aulassa hankkeesta valmiiksi tehtyä posteria. Paikalle pysähtyi muutama konferenssin esiintyjä, muita osallistujia sekä Suomen ja Viron JTF-rahastoista vastaava Pekka Jounila.

”WindSoLab-hanke on erinomainen esimerkki siitä, kuinka JTF:n ja paikallisten hankkeiden tavoitteet sulautuvat yhteen. Tämä hanke tukee keskeisiä JTF:n prioriteetteja, kuten kestävän talouskasvun ja uusien työpaikkojen luomista, mutta korostaa myös ammatillista pätevyyttä, ammattitaitoa ja innovatiivisia ratkaisuja. Kaikki nämä vievät meitä kohti ympäristöystävällistä hiilineutraalia tulevaisuutta. Olin myös hyvin tyytyväinen, että suomalainen WindSoLab-hanke valittiin esiteltäväksi useiden ehdokkaiden joukosta tässä kansainvälisessä konferenssissa”, sanoi EU-komission alue- ja kaupunkipolitiikan ohjelmajohtaja Pekka Jounila.

Sitten alkoi itse konferenssi. Ensin oli avauspuhe ja heti sen jälkeen jaettiin ”JTP Champions awards” -palkinnot neljälle ansioituneelle JTF-rahoitteiselle hankkeelle tai henkilölle. Palkitut jäivät pitämään paneelikeskustelun. Palkintokategoriat olivat seuraavat:

  • Implementation Excellence Award: awarded to those who have demonstrated exceptional commitment and leadership in the JTF’s implementation.
  • Innovation in Action Award: Celebrating groundbreaking and creative projects that pioneer novel approaches, technologies, or methods to advance the just transition.
  • Champion of Inclusion Award: Recognising processes and initiatives that prioritise people, ensuring equitable outcomes and that no community or group is left behind during the transition.
  • Young Change-Maker Award: Highlighting emerging young leaders who are shaping the future of just transition with their vision and energy.

Paneelikeskustelun jälkeen esittelimme taas posteria kahvitauolla. WindSoLab kiinnosti muutamia ulkomaisia JTF-henkilöitä. He olivat innoissaan siitä, miten Pokella on rahoitusta käytetty.

Konferenssi jatkui paneelikeskustelulla, jossa aiheena oli JTF-rahoituksen toimiminen EU:ssa ja miten sitä on saatu eri alueilla hyödynnettyä. Keskustelussa tuli jonkun verran kritiikkiä järjestelmää kohtaan, että systeemi on välillä turhan kankea ja monimutkainen eikä saavuta aina kovin hyvin tavoitteitaan.

Sitten oli ruoka, joka järjestettiin linnassa hienona coctail-tilaisuutena. Ruokana oli hienosti laitettuja vihanneksia erilaisten juustojen kanssa ja muita herkkuja. Hyvää oli! Lounaalla keskusteltiin hankkeesta, mutta myös Suomesta, Brysselistä ja Pokesta. Olimme samassa pöydässä JTF Champions Awardsissa palkitun Piotrn Czerniejeskin kanssa, joka voitti Young Change-Maker -palkinnon. Oli hyviä keskusteluja.

Ruoan jälkeen oli paneelikeskustelu siitä, miten JTF-rahoitusta on käytetty ”puhtaiden teknologioiden” yhteydessä ja miten se on linjassa EU:n strategian kanssa. Konferenssi meni hieman ylätasolla meidän korville, mutta paikalla olikin keskustelemassa JTF:n ylätason ihmisiä ja me oltiin esittelemässä miten rahoitusta on toteutettu käytännössä.

Illalla oli vielä mahtava ohjelmanumero. Saimme nimittäin ostettua liput Union Saint-Gilloisen ja Inter Milanin väliseen mestareiden liigan otteluun. (Niklas oli tästä tosi innoissan, koska Inter on hänen suosikkijoukkueensa.) Peli pelattiin 20 000 ihmisen Lotto Parkilla Anderleghtissa ja paikalla oli noin 1500 Interin fania, ja heitä varten oli mellakkapoliisit saattamassa.

Itse ottelu päättyi 0-4 Interille, mutta se ei kotijoukkeen faneja lannistanut. Kotifanit lauloivat ja seisoivat koko ottelun. Lopussa kotijoukkue vielä kiitti faneja ja liittyi chantteihin noin 15 minuutin ajaksi. Se oli upea hetki.

Keskiviikko

Seuraavana aamuna konferenssi jatkui linnassa. Esittelimme taas posteria aamukahvin aikana. Paikalle pysähtyi kaksi muutakin suomalaista JTF-henkilöä ja joitain ulkomaalaisia.

Paneelikeskustelussa keskusteltiin uudesta ”JTF observatorystä”, joka on uusi JTF-elin, jonka avulla seurataan entistä paremmin oikeudenmukaisen siirtymän toteutumista EU:n eri alueilla kansallisella tasolla, mutta myös koko EU:n mittakaavassa. Tämä kiinnosti ihmisiä ja herätti keskustelua.

Sitten oli taas posteriesittelyä kahvitauon lomassa.

Seuraavassa paneelikeskustelussa keskusteltiin siitä, miten sosiaalinen kestävyys toteutuu JTF:n saralla ekonomisen ja ekologisen kestävyyden ohella. Paneelikeskustelussa meidät nostettiin esiin, kun Euroopan ympäristökeskuksen Hanne Van den Berg  vastasi yleisön kysymykseen! Hän oli aiemmin käynyt posterillamme kuuntelemassa ja otti meidät esimerkiksi siitä, miten JTF-rahoitusta on onnistuttu käyttämään ammatillisen koulutuksen tasolla ja miten nuoria on näin saatu mukaan rahoituksen piiriin. Olimme innoissamme ja esiintyjä huomasi sen.

Seuraavaksi oli ruoka ja päädyimme samaan pöytään paneelikeskustelussa mukana olleiden kanssa. He kuuntelivat innokkaasti, kun kerroimme hankkeesta ja Suomesta. Taisi olla välillä kiva kuunnella muutakin kuin JTF-rahoitusasioita.

Ruoan jälkeen oli jälleen paneelikeskustelu. Aiheena oli se, miten kommunikointia voitaisiin parantaa JTF:n eri elimissä ja sidosryhmissä.

Sitten oli taas kahvin ohella posteriesittelyä ja viimeisenä paneelikeskusteluna keskusteltiin ” EIB Advisory TARGET” -työkalusta, jolla tuetaan ja neuvotaan rahoittajia ja hankkeita JTF:n monimutkaisessa hankemaailmassa. Lopuksi oli vielä päätöspuhe.

Illaksi olimme suunnitelleet nähtävyyksien katselua. Brysselissä oli tosi paljon upeita suklaakauppoja ja vohvelikioskeja. Päädyimme myös keskusaukiolle, jossa on vanha kirkko ja hienoja rakennuksia. Yhdellä kadulla ihmettelimme mitä ihmettä porukka kuvaa ja nurkan takana olikin Manneken Pis! Pieni patsas ja vähän hassua, että se on paikan vetonaula, mutta tulipahan nähtyä.

Nainen seisoo Brysselissä aukiolla
Katja Huttunen ehti tutustua myös Brysselin nähtävyyksiin
Vohvelit ovat kuuluisia ja herkullisia Brysselissä.
Brysselissä on runsaasti suklaakauppoja
Mies istuu ravitnolan pöydän ääressä.
Niklas Kupari oli esittelemässä WindSoLab-hanketta Brysselissä.

Fiilikset Brysselistä

Minkälainen Brysseli oli suomalaisen silmin? Ensinnäkin oli yllättävän pimeää! Valoisaa oli aamulla vasta joskus 8.15 ja illalla hämärä tuli jo kello 19.00. Lisäksi Brysseli oli varsin likainen. Se hieman yllätti. Kaduilla ja metroasemilla oli myös jonkin verran kodittomia. Samat tyypit oli kaikkina päivinä samoissa paikoissa nukkumassa. Onneksi ei vielä ollut kauhean kylmä. Likaisuudesta, kodittomista ja monikansallisesta väestöstä huolimatta emme tunteneet oloamme kertaakaan mitenkään uhatuksi, vaan kaduilla vallitsi varsin rento ilmapiiri. Matkaoppaissa kylläkin varoitettiin taskuvarkaista, mutta sellaisia ei näkynyt.

Brysselin metro- ja ratikkajärjestelmä toimi tosi hyvin. Liput sai suoraan puhelimelle tai ostettua asemalta kortilla automaatista. Pari kertaa automaatti ei antanut lippua tai kuittia. Kannattaa ostaa päivälippu, jolla saa ajella päivän ajan koko Brysselin alueella niin paljon kuin lystää.

Juna toimi aika samalla lailla kuin Suomessakin. Finnairin lennot toimivat hyvin. Kannattaa maistaa mustikkamehua, jota siellä jaetaan ilmaiseksi. Metrot, junat ja ratikat olivat melko vanhoja ja äänekkeitä verrattuna Suomen kalustoon, mutta toimivat hyvin.

Hotelli oli lopulta ihan hyvä. Siisteydeltään ei parhaasta päästä, mutta päivän, kun kierteli kaduilla, niin se tuntui tosi siistiltä. Aamupala oli hyvä ja henkilökunta ystävällistä. Netissä olevat kuvat hotellissa eivät ihan vastanneet todellisuutta, ne oli otettu ovelista kuvakulmista, jotka hieman huijasivat katsojaa.

Loppu!

Lue lisää WindSoLabista!

Tässä kaikki posterit eli JTF-hankkeet, jotka pääsivät Brysseliin:

Katja ja Niklas esittelivät konferenssissa WindSoLabia posterin avulla.