selaa koulutuksia
Koulutukset

Teijon yritysidea hioutui opiskelun loppuvaiheessa

Erä- ja luonto-opas Teijo Haapakoski otti kaiken irti yrittäjäopinnoista ja nauttii nyt työssään hyvän asiakaspalvelun tuottamisesta.

Erä- ja luonto-opas Teijo Haapakoski muistaa yhä ne hetket, jolloin hän tiesi ryhtyvänsä yrittäjäksi.

– Olin valmistumassa eräoppaaksi ja tein samalla yrittäjyyden ammattitutkintoa Pokella. Viimeinen näyttö oli oman yrityksen perustaminen. Siinä liiketoimintasuunnitelmaa tehdessä silmät aukesivat, että kyllä tätä tosiaan voisi tehdä, hän kertoo.

Aikaa yrittäjyysopinnoista on kulunut vajaa kymmenen vuotta, ja Haapakosken HyvänTähen-yritys on vuosien aikana löytänyt oman polkunsa erä- ja luontopalveluita tarjoavana yrityksenä Keski-Suomessa.

– Aluksi tein paljon työhyvinvointikeikkoja ja ohjasin melontaa. Olin kuusi talvea Levillä safarioppaana. Tulihan siinä monta sudenkuoppaakin käytyä läpi, mutta koko ajan tuli enemmän laskutettavia työkeikkoja, hän kertoo.

Teijo Haapakoski opiskeli Pokella ensin metsätalousyrittäjäksi ja teki sen jälkeen erä- ja luonto-oppaan opinnot sekä yrittäjän ammattitutkinnon. – Pokella on saanut hyvää opetusta, ja yhteistyö on jatkunut valmistumisen jälkeenkin, hän kiittelee.

Kirjanpitäjän merkitys

Jo opinnoista Haapakoski sai mukaansa yhden tärkeän tukijalan, nimittäin kirjanpitäjän.

– Sinikka Halminen oli kertomassa meille yrityksen kirjanpidosta, ja yhteistyömme alkoi siitä. Hän antoi minulle käyttöön laskutusohjelman ja neuvoi alussa monta asiaa kädestä pitäen, Haapakoski kertoo.

Myös yritysmuoto valikoitui jo opintojen aikana. HyvänTähen on toiminimiyritys, joka järjestää erilaisia luontoaktiviteetteja, kuten retkiä, melontaa ja tapahtumia ryhmille. Viimeisimpänä Haapakoski on hankkinut Nuotioniemen, melonta- ja pyöräilyreittien varrella sijaitsevan tukikohdan Sumiaisista. Siellä hän voi järjestää esimerkiksi ruokailuja sekä majoittaa asiakkaita.

Sittemmin Haapakoski on yhdistänyt voimansa opiskelukaverinsa Satu Purasen kanssa perustamalla Airopari Oy:n. Yritys tarjoaa muun muassa melontakalustoa ja -retkiä Konnevedellä sekä vuokraa Silmu-saunamökkiä.

– Voimme yhdistää varusteita ja näin palvella isompiakin ryhmiä esimerkiksi maastoruokailuissa, Haapakoski perustelee.

Teijo Haapakosken mielestä parasta yrittäjyydessä on asiakaspalvelu. – Se, että asiakas on tyytyväinen ja palaa uudelleen, että minuun on luotettu. Se on parasta, hän sanoo.

Verkostojen voimaa

Monipuolisuus ja hyvät yhteistyöverkostot ovat Teijo Haapakosken mukaan yrittäjyyden ytimessä. Verkostoituminen onkin hänen vahvuutensa, ja siitä hän sai kunniamaininnan osallistuessaan Äänekosken Kasvu Open -koulutusohjelmaan viime vuonna.

– Olen voinut hyödyntää jo vuosikymmeniä sitten luotuja suhteita. On hienoa, että voin toteuttaa asiakkaan toiveita ja että aina löytyy ammattitaitoinen tekijä vastaamaan niihin, hän sanoo.

HyvänTähen syntyi Haapakosken sanoin vasta ”toisessa elämässä”, sen jälkeen kun hän jäi viisikymppisenä eläkkeelle lentokonemekaanikon työstä Puolustusvoimilta.

– Jos en tekisi eräoppaan työtä, toimisin varmaankin metsätalouden parissa, hän pohtii.

Haapakoski teki ennen eräopas- ja yrittäjäopintojaan Pokella myös metsätalousyrittäjän tutkinnon ja asuu Uuraisilla omalla metsätilallaan.

Haapakoski kiittelee edelleen Poken yrittäjäopintoja, jotka antoivat vahvan pohjan yritystoiminnalle.

– Opinnoissa käytiin käytännönläheisesti läpi yrittäjyyden perusasiat. Tein aina tehtävät huolella, ja niistä oli oikeasti hyötyä myöhemmin, hän kertoo.

Lue lisää Teijon yrittäjyydestä
Kiinnostuitko Poken yrittäjyysopinnoista? Lue lisää ja hae mukaan!